Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-03-21 22:16:12
Autor zdjęcia/źródło: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować @Photo by Humphrey Muleba on Unsplash
Ząbkowanie dopada niemowlaki nawet w kilka tygodni po urodzeniu. Może być to długi i męczący dla wszystkich (dziecka i rodziców) proces, dlatego warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę, asortyment i… cierpliwość. Jak pomóc niemowlakowi przetrwać swędzące dziąsła i ząbkowanie?
Ślinienie się na potęgę, drażniąca nadwrażliwość dziąseł podczas jedzenia, uporczywe pulsowanie wyrywające ze snu – to wszystko to dopiero początek objawów ząbkowania, a wraz z nim nieprzespanych nocy i trudnego w utuleniu płaczu maleństwa. Nie ma jednego właściwego terminu na ząbkowanie dla wszystkich dzieci. Jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego mimo standardów i statystyk, ząbkowanie i swędzące dziąsła mogą pojawić się już u kilkutygodniowego maluszka. I to właśnie w przypadku tych najmłodszych niemowlaków należy ostrożnie dobierać środki łagodzące objawy bolących dziąsełek. Oto kilka sprawdzonych sposobów na swędzące dziąsła niemowlaków.
Wiadomo, że nic nie jest tak dobre dla niemowlaka jak dotyk mamy. Mamę zna najlepiej i ufa jej bezgranicznie. Dlatego również tak drażliwą sprawę, jak bolące dziąsełka, chętnie odda w jej ręce. Delikatny masaż dziąsełek opuszkiem palca lub zewnętrzną częścią zgiętego w stawie palca wskazującego, pomoże ukoić nawet bardzo uporczywy ból spowodowany wychodzącymi ząbkami. W końcu to mama, a mama jest dobra na wszystko.
Zagryzanie, przesuwanie materiałem po dziąsłach, ślinienie bawełnianego kawałka materiału to fenomenalny przedmiot łagodzący objawy wczesnego ząbkowania. Dla bezpieczeństwa niemowlaka, bawełnianą szmatkę lepiej zawiązać wokół lekkiego drewnianego kółka (takiego jak na dawnych karniszach). Dzięki temu praktycznie nie ma szans, by dziecko zaksztusiło się materiałem zbyt głęboko wepchanym do buzi. Jednak wiadomo, że najlepiej jest podawać dziecku do zabawy tego typu gadżety w obecności dorosłego.
Opcja dla „starszych niemowlaków”, czyli dla dzieci około 4 miesiąca. Aby gryzak mógł spełniać swoją funkcję, dziecko musi potrafić już mocno trzymać przedmioty oburącz. Gryzak najlepiej dobrać indywidualnie do zapotrzebowania dziecka na daną chwilę, a więc pod ząbki przednie lub te wyrzynające się w dalszej kolejności. Dziecko może też lubić dane faktury, np. matowy kauczuk, aksamitne gumowe wykończenie lub chropowatą gumową strukturę gryzaków żelowych. Nie ma innego wyjścia jak przetestować kilka wariantów, by wybrać ten jedyny ulubiony i skuteczny.
Coś w rodzaju 2 w 1 a więc i smoczek i gryzak. Tu też wszystko zależy od preferencji i wieku malucha. Jest to opcja dla nieco większego bobasa z uwagi na szeroki (odpowiadający zgryzowi) kształt smoczko-gryzaka. Plusem tego rozwiązania są liczne wypustki, które zagryzane masują w różnym kierunku obolałe dziąsła. Dziecko może więc dowolnie sterować intensywnością masażu i jego kierunkiem. Potrafi uspokoić.
Jeśli dziecko nie jest uczulone na rumianek, możemy za pomocą jałowej gazy i naparu z rumianku wymasować lub obłożyć nabrzmiałe dziąsła tradycyjną metodą zielarską. Podobnie jak przy higienie jamy ustnej niemowlaków, zanurzamy gazik w letnim naparze, i palcem z gazikiem okładamy lub masujemy dziąsełka. Rumianek skutecznie zwalcza stany zapalne. Nie próbujmy jednak tej metody u dzieci młodszych niż 4 miesiące.
Chłodna, surowa marchewka pomoże uporać się z nabrzmiałymi dziąsłami na ząbki dalsze niż jedynki. Rozwiązanie dla dzieci po rozszerzeniu diety, a więc po 6 miesiącu życia.
Gdy już nic nie skutkuje, a nasz niemowlak cierpi i nie sypia, rozważyć należy delikatne środki przeciwbólowe lub miejscowo znieczulające. Dzięki nim nasz malec zazna chwilowej ulgi, która jednak umożliwi mu zaśnięcie i wypoczynek. To ważne, by po środki z apteki sięgać w momencie, gdy inne, bardziej naturalne metody zawiodą, ale i nie męczyć dziecka zbytnim przedłużaniem tego procesu. Jego zdrowie i komfort powinny zawsze być priorytetem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.